Czym jest podologia?
Poszukując pomocy w zakresie zdrowia stóp powinieneś zgłosić się do specjalisty podologii. Czym właściwie jest podologia i jakie kompetencje powinna mieć osoba wykonująca ten zawód? Czy podolog w Polsce różni się umiejętnościami od jego zachodnich kolegów po fachu?
Podologia - jak wybrać specjalistę?
Podologia to w dużym uproszczeniu wszelkie zabiegi, wykonywane w celu pielęgnacji i leczenia stóp. Łączy elementy wiedzy z wielu dziedzin: kosmetologii, ortopedii, chirurgii, flebologii czy dermatologii. Mimo że w Polsce podologia jest stosunkowo młodą dziedziną, to gabinety specjalistów wyrastają jak grzyby po deszczu we wszystkich większych miastach. Polacy chcą dbać o zdrowie swoich stóp, mają coraz większą świadomość problemów związanych z ich zaniedbaniem i poszukują osób, które znają się na rzeczy.
W wielu krajach podolog musi mieć obowiązkowo ukończone wyższe studia na kierunku medycznym. W Polsce podologia nie jest objęta takimi restrykcjami, a zabiegi które są wykonywane przez podologów wykonują często nawet kosmetyczki. O ile wykonanie prostego pedicure w gabinecie kosmetycznym nie będzie groźne dla naszego zdrowia, to większe zabiegi (protetyki paznokcia, zabiegi z naruszeniem ciągłości skóry, usuwanie głębokich odcisków) powinny być przeprowadzane w odpowiednio przygotowanych gabinetach.
Do podologa, który zajmuje się przede wszystkim podologią kosmetyczną możemy się zgłosić w celu wykonania nieinwazyjnych zabiegów nie wymagających czynności chirurgicznych. Zabiegi które można u niego wykonać to np. profesjonalny pedicure, likwidacja popękanej skóry, usuwanie prostych odcisków, masaże.
Zabiegi poważniejsze, tj. leczenie infekcji wirusowych, grzybiczych i bakteryjnych, protetyką paznokcia czy leczenie stopy cukrzycowej powinien wykonywać specjalista, którego umiejętności i doświadczenie są poświadczone przez dyplomy zdobyte na kursach, szkoleniach i w centrach podologicznych.
Dodaj komentarz